facebook

V Parafiada Regionalna w Bukownie

Rozpoczęcie: 17 Maj 2013
Zakończenie: 19 Maj 2013

W dniach od 16 do 19 maja 2013 r. odbyła się V Parafiada Regionalna w Bukownie. Impreza została zorganizowana przez Parafię Rzymskokatolicką św. Andrzeja Boboli, Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół nr 1 w Bukownie. Parafiada jest częścią programu Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza (Program "Ruch Rzeźbi Umysł, Serce i Ciało 2013" - red.) i jest organizowana przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystki RP. Założeniem Parafiad jest współzawodnictwo oparte na starogreckiej triadzie: STADION, TEATR, ŚWIĄTYNIA.

W imprezie wzięło udział 539 uczestników reprezentujących 21 placówek z Małopolski i Śląska, nad którymi pieczę sprawowało 41 opiekunów. W organizację imprezy zaangażowało się 23 instruktorów i sędziów oraz 28 wolontariuszy.

Współzawodnictwo parafiadowe rozpoczęło się od zapalenia znicza podczas Mszy Świętej odpustowej, która odbyła się 16 maja w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Bukownie.

Dzień później w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie odbył się filar STADION. Konkurowało w nim 338 zawodników, którzy zmierzyli się ze sobą w 7 dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, piłce siatkowej, pływaniu sztafetowym i indywidualnym, tenisie stołowym, biegu na 60 m, skoku w dal i rzutkach. Rozdano tego dnia łącznie 61 kompletów medali oraz 6 kompletów pucharów. Wszyscy uczestnicy rywalizacji sportowej mieli zapewniony poczęstunek.

18 maja w sobotę główny nacisk został położony na filar TEATR. W Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie zaprezentowało swoje talenty 201 młodych artystów, którzy wzięli udział w 11 konkursach: 3 plastycznych, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, dwóch wiedzy, 3 wokalnych, orgiami, na dekoracyjny lampion i warcabach.

Uczestnicy i ich opiekunowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach artystycznych, m.in. gry na ukulele, tworzenia ozdób ze skóry czy modelowania w masie plastycznej. Ponadto MOK udostępnił wszystkim Piwnicę Alternatywną, gdzie można było pograć w bilard i piłkarzyki. Była także możliwość grillowania.

Szczególnym punktem V Parafiady Regionalnej był Wielki Wyścig Kolarski im. Ojca Józefa Jońca, który był inicjatorem i współzałożycielem Stowarzyszenia Parafiada. Impreza ta była adresowana do uczniów gimnazjów i uczniów szkół średnich, a najlepszy kolarz tego wyścigu odebrał nagrodę w postaci talonu na zakup roweru.

[...]

V Parafiada Regionalna zakończyła się 19 maja 2013 roku Mszą Świętą, po której nastąpiła ceremonia wręczenia pucharu zwycięskiej reprezentacji oraz podziękowań dla honorowych patronów, patronów medialnych, sponsorów i wolontariuszy. Puchar odebrał dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bukownie – mgr Mirosław Siudyka.

Honorowy patronat nad parafiadą przyjęli: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Grzegorz Kaszak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Borda, Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski, Sekretarz Miasta Marcin Cockiewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Urbański. Patronat medialny sprawowali: Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej, Gazeta Krakowska, Przegląd Olkuski i Głos Bukowna.

Artykuł autorstwa pań Katarzyny Gajdziszewskiej i Magdaleny Łaskawiec - zamieszczony pierwotnie na www.diecezja.sosnowiec.pl

Wszelkie informacje odnośnie V Parafiady Regionalnej można znaleźć tutaj


Wydarzenie realizowane w ramach programu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało 2013” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pliki do pobrania:

Notatka z Parafiady - wszystkie dane w jednym miejscu smile
Lokalizacja:
data dodania: 2013-05-17  autor :Wojciech Wardaszko

V Parafiada Regionalna w Bukownie
Partner strategiczny

 

Partnerzy medialni
 

gosc niedzielny