Pierwsza Regionalna Parafiada Dekanatu Obornickiego

Rozpoczęcie: 11 Czerwiec 2013
Zakończenie: 12 Czerwiec 2013

Pierwsza Regionalna Parafiada Dekanatu Obornickiego miała miejsce w dniach 11 i 12 czerwca na boiskach Obornickiego Centrum Sportu i w salach Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach. Organizatorem wydarzenia był Uczniowsko - Parafialny Klub Sportowy przy Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Obornikach. Honorowy patronat objęli Dziekan Dekanatu Obornickiego, Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki oraz Starosta Powiatu Obornickiego, a patronat medialny Katolickie Radio EMAUS i lokalne środki przekazu. Projekt był również współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Samorząd Województwa  Wielkopolskiego.

Przytaczamy pełną relację otrzymaną prosto z miejsca wydarzeń:

Każdego dnia Parafiadę rozpoczynała uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Obornickiego ks. Kanonika Józefa Kamzola, z bogatą oprawą muzyczną. Kazanie tematyczne wygłosili o. Mariusz Kożuchowski, z Zakonu Pijarów – delegat Stowarzyszenia Parafiada oraz ks. Grzegorz Radzisz, proboszcz z Krostkowa – uczestnik Ruchu Parafiadowego od wielu lat. Po Mszy św. następował przemarsz ulicami miasta, z orkiestrą na czele, na miejsce rywalizacji. Jako pierwszy niesiony był transparent Parafiady, a każda Parafia niosła tabliczkę ze swoją nazwą. Uroczystego otwarcia pierwszego dnia Parafiady dokonał Burmistrz p. Tomasz Szrama, a drugiego ks. Grzegorz Radzisz.
W kategorii STADION uczestnicy zmagali się w  takich dyscyplinach sportowych, jak: piłka nożna, piłka ręczna, piłka koszykowa, piłka siatkowa, rzut piłką lekarską, rzut piłką do kosza, biegi na 60m, skok w dal, przeciąganie liny i tenis stołowy.
W kategorii TEATR odbył się konkurs piosenki religijnej i patriotycznej oraz konkurs rzeźby w masie solnej, w którym dzieci miały za zadanie przedstawić otwartą książkę, a gimnazjaliści ludzką twarz.
W kategorii ŚWIĄTYNIA, prócz wspomnianej Eucharystii, przeprowadzony został test z  wiedzy o bł. Janie Pawle II, patronie naszego miasta.
Dla podtrzymania sił fizycznych uczestnikom zapewniono: wodę mineralną, drożdżówkę i hamburgera.
PARAFIADA  przebiegała w dwóch grupach wiekowych: 11 czerwca: dzieci z klas IV – VI  szkoły podstawowej, parafie rywalizowały o Puchar Burmistrza i 12 czerwca - młodzież w wieku gimnazjalnym o Puchar Dziekana. Ze zwycięstwa cieszyła się dwa razy Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Obornikach.
Z racji odbywającego się 12 czerwca w Obornikach V Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich zaszczycili nas odwiedzinami na boisku Ks. Abp Stanisław Gądecki w towarzystwie naszych Władz Samorządowych p.Tomasza Szramy, p. Andrzeja Okpisza i ks. Józefa Kamzola. Oprócz rozmów, jakie spontanicznie inicjowali nasi Goście, odbyła się również seria serwowania piłką siatkową w Ich wykonaniu. W drugim dniu rywalizacji towarzyszył nam również Diecezjalny Duszpasterz Sportowców ks. Szymon Nowicki z Poznania.
Zorganizowanie Parafiady Dekanatu Obornickiego, a wzięły też udział dwie parafie spoza dekanatu, miało przede wszystkim służyć realizacji programu wychowania przez wiarę, kulturę i sport oraz przyczynić się do propagowania sportu, wiedzy religijnej i działalności artystycznej, sprzyjać integrowaniu się wspólnot parafialnych, rozpowszechnieniu idei triady parafiadowej, rekomendowaniu zdrowego trybu życia - „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” oraz nauce kulturalnego współzawodnictwa. Parafiada była niezapomnianym przeżyciem dla uczestników, gości i organizatorów.

Informację o tej Parafiadzie można znaleźć na stronie internetowej ekai.pl – Portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej

Wydarzenie realizowane w ramach programu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało 2013” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Lokalizacja: