Jubileuszowa XV Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej na Litwie

Rozpoczęcie: 11 Maj 2013
Zakończenie: 12 Maj 2013

W   dniach  11 maja i 12 maja 2013 roku w Landwarowie na Litwie  odbyła się  Jubileuszowa XV Parafiada Dzieci i  Młodzieży.
Parafiada zgromadziła około 350 uczestników z 11  reprezentacji  z Wileńszczyzny oraz jednej z Polski, natomiast nie dojechała grupa z Białorusi ( Sapoćkina).
Parafiada  rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem o. Marka Kudacha SP.  Bezpośrednio  po nabożeństwie, wszystkie drużyny przemaszerowały na boisko Polskiej Szkoły Średniej  im. Henryka Sienkiewicza – tam odbyło się Uroczyste Otwarcie Jubileuszowej Parafiady.
Program tej Parafiady oparty był oczywiście na parafiadowej triadzie: stadion - teatr- świątynia
W ramach programu sportowo-rekreacyjnego (stadion)  uczestnicy wzięli udział w współzawodnictwie  w następujących konkurencjach:
• bieg na 100 m,
• bieg na 400m,
• bieg na 1000m,
• bieg na 1500m,
• pchnięcie kulą
• tenis stołowy
• warcaby
• ringo
• chód na 1000 m i 2000 m
• piłka koszykowa
• piłka siatkowa
• piłka nożna
• sztafeta mieszana

W bloku Teatr uczestnicy wzięli udział w 5 konkursach:
• plastycznym pt. „Świadkowie Wiary”,
• muzycznym ( piosenki biesiadne, estradowe, religijne)
• artystycznym  ( przedstawienia teatralne)
• konkursie biblijnym pt. „ Historia i treści Księgi Wyjścia”
• religijnym „ Prawdy wiary zawarte w  Credo”
Dwie zwycięskie drużyny, których uczestnicy zebrali największą liczbę punktów w różnych konkursach i dyscyplinach sportowych, oraz organizatorzy (grupa z Landwarowa) będą reprezentować Wileńszczyznę na Jubileuszowej 25   Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie oraz wyjadą na 2-tygodniowy obóz integracyjny połączony z warsztatami liderskimi w Dąbkach w woj. zachodniopomorskim.
Zwycięzcy XV Jubileuszowej Parafiady Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej:
1 miejsce – drużyna z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Mickunach
2 miejsce – drużyna z parafii p.w. Zwiastowania NMP w Landwarowie
Parafiada dostarczyła wszystkim uczestnikom dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję na spotkanie za rok na kolejnej Parafiadzie na Litwie.
BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘMY wszystkim organizatorom,  wolontariuszom, sędziom za trud przygotowania i wieloletnią współpracę na rzecz dzieci i młodzieży

Parafiada w mediach polonijnych:
www.wilnoteka.lt

www.l24.lt

________________________________________
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z  Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą."

Lokalizacja:

Jubileuszowa XV Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej na Litwie