III Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży w Węgrowie

Rozpoczęcie: 14 Czerwiec 2014
Zakończenie: 14 Czerwiec 2014

W dniu 14 czerwca 2014 roku w Węgrowie odbyła się III Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży w Węgrowie. Impreza zgromadziła 449 uczestników z 29  parafii: Wesoła, Sokołów Podlaski – Miłosierdzie, św. Jana Bosko, Siemiatycze – Wniebowzięcie, św. Andrzeja, Ceranów, Starawieś, Grębków, Dobre, Korytnica, Ruchna, Miedzna, Sarnaki, Kosów Lacki, Sawice, Śledzianów, Węgrów – Bazylika, Klasztor, św. O. Pio, Mińsk Mazowiecki, Liw, Wyszków, Siedlce – Katedra, św. Stanisław, Narwi, Nurca, Ostrożany, Bielsk Podlaski – Karmel, Ugoszcz.
Parafiada rozpoczęła się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem  Księdza Prałata Dziekana Leszka Gardzińskiego, który w kazaniu ukazał dzieciom i młodzieży ideę olimpizmu, która jest zbliżona do chrześcijaństwa. W darach ofiarnych do ołtarza sportowcy oprócz chleba i wina przynieśli piłkę, rakietkę i szachy. Po Mszy świętej zebrani odśpiewali hymn narodowy. Następnie odbyło się uroczyste zapalenie ognia olimpijskiego od paschału. Zapalenia dokonał sensei Andrzej Nowaczuk z Akademii Andy Karate z Siemiatycz. Po zapaleniu ognia olimpijskiego w imieniu zawodników przysięgę sportowca złożyła Katarzyna Kodym z Ruchny – szachistka, mistrzyni Mazowsza w szachach klasycznych, uczestniczka Mistrzostw Polski i Europy. W imieniu sędziów przysięgę złożyła Sylwia Florowska. Po złożeniu przysięgi głos zabrali goście Pani Starosta Powiatu Węgrowskiego Pani Ewa Besztak, Pani Burmistrz Miasta Węgrów Jadwiga Snopkiewicz, Krzysztof Wyszogrodzki – Przewodniczący Rady Miasta Węgrów. Po przywitaniu gości zostali przedstawieni sędziowie i omówione turnieje i konkursy.
  Z Bazylii Węgrowskiej dzieci i młodzież uroczyście przemaszerowała do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Kochanowskiego. Na czele pochodu szły konie, następnie ogień olimpijski, flaga olimpijska, banery i uczestnicy z tablicami miejscowości z których przybyli. Po przybyciu na miejsce Parafiady uroczyście przywitał Dyrektor Szkoły inż. Janusz Baum. Po przywitaniu dyrektora przy hymnie olimpijskich uroczyście została wciągnięta flaga olimpijska na maszt.
Dzieci i młodzież uczestniczyli w 9 dyscyplinach sportowych i 4 konkursach kulturalnych: tenis stołowego, łucznictwa, szachach, karate, jeździectwo, strzelectwo, piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa, konkurs plastyczny: „Rodzina drogą do świętości poprzez trzeźwość”, konkurs piosenki religijnej, konkurs wiedzy religijnej: „Jan Paweł II – Święty”, konkurs wiedzy o Mundialu w Brazylii w 2014 roku”
Po obiedzie odbył się koncert scholii młodzieżowej z Bazyliki węgrowskiej. Po koncercie zostało rozdanych 39 kompletów medali, statuetek, pucharów, dyplomów i książek. Dekoracji dokonał Burmistrz Miasta Węgrów Jarosław Grenda.
III Diecezjalną Parafiadę Dzieci i Młodzieży w roku 2014 wygrali zawodnicy z Parafii Miedzna, II miejsce zajęli zawodnicy z Węgrowa – Klasztor, trzecie miejsce z Węgrowa – Bazyliki.
Parafiada była również podsumowaniem X Jubileuszowej Diecezjalnej Ligi Szachowej. W tym roku odbyło się 4 turnieje szachowe w: Sarnakach, Sokołowie Podlaskim, Perlejewie i Węgrowie. Najlepsi szachiści otrzymali puchary
Patronat nad III Diecezjalną Parafiadą dzieci  Młodzieży objęli: Ks. Biskup dr Antoni Dydycz, Ks. Biskup Marian Florczyk Delegat Episkopatu Polski ds. Sportu, Ks. Dziekan Prałata Leszek Gardziński Dziekan Dekanatu Węgrowskiego, Ks. Edward Pleń Krajowy Duszpasterz Sportu, Pan Starosta Krzysztof Fedorczyk, Pan  Burmistrz Jarosław Grenda i Pan Krzysztof Wyszogrodzki Przewodniczącego Rady Miasta Węgrów, a także Katolickie Radio Podlasie.
Organizatorami byli: Stowarzyszenie „Parafiada” imienia świętego Józefa Kalasancjusza w Warszawie przy współpracy: Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Fides” w Węgrowie, Diecezjalnego Duszpasterstwa Sportu Diecezji Drohiczyńskiej.
Dziękujemy serdecznie sponsorom: Ministerstwu Sportu i Turystyki w Warszawie, Stowarzyszeniu „Parafiada” w Warszawie, Urzędowi Miasta Węgrów, Starostwu Powiatowemu z Węgrowa, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy sędziom, wolontariuszom, rodzicom i wszystkim organizatorom za pomoc w organizacji III Diecezjalnej Parafiady Dzieci i młodzieży w Węgrowie.

autor: Ks. Krzysztof Domaraczeńko

Lokalizacja: