facebook

I Parafiada Dzieci i Młodzieży na Łotwie

Rozpoczęcie: 02 Maj 2013
Zakończenie: 05 Maj 2013

W dniach od 3 maja do 5 maja 2013 roku w Jełgawie/Zalenikach na Łotwie odbyła się po raz pierwszy Parafiada Dzieci i  Młodzieży.
Parafiada zgromadziła  dzieci i młodzież  ze środowisk polonijnych  zrzeszonych w Związku Polaków na Łotwie. Uczestnicy reprezentowali parafie, szkoły z Jełgawy, Lepaji i Jekabpilsa.
Program był oparty na parafiadowej triadzie: stadion - teatr- świątynia. Parafiada uroczyście rozpoczęła się w Ośrodku w Zalenikach. Podczas uroczystości otwarcia słowa zachęty i pozdrowienia do uczestników skierowali: Prezes Związku Polaków na Łotwie – Oddział w Jełgawie p. Maria Kudriawceva, Koordynator Programów Stowarzyszenia Parafiada p. Maria Kujel  i  ks. Roland Szakals  z Parafii Rzymskokatolickiej z Jełgawy.
Komitet Organizacyjny Parafiady przygotował piękną wystawę zdjęć grup, które brały udział w Parafiadach i obozach integracyjnych w Polsce. Po uroczystym otwarciu odbyło się ognisko, na którym uczestnicy zaprezentowali swoje grupy. Pierwszy dzień Parafiady zakończył się wspólną modlitwą.
W kolejnym dniu Parafiady dzieci i młodzież aktywnie brała udział w sportowej rywalizacji indywidualnej bądź zespołowej w następujących konkurencjach:

 •     bieg na 60 m,
 •     bieg na 95 m,
 •     skok w dal,
 •     warcaby,
 •     nowus,
 •     rzut piłką tenisową w dal,
 •     rzut lotkami do celu,
 •     piłka koszykowa,
 •     sztafeta

Dodatkowo opiekunowie i wolontariusze rozegrali zacięty mecz piłki siatkowej.
W bloku Teatr odbył się konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsze miejsca w mojej Ojczyźnie” i konkurs artystyczny „Mam Talent”. Po dniu pełnym zmagań, wieczorem Parafiadowicze mogli odpocząć, a także świetnie się bawić podczas występu Zespołu „Dimzēni” z Domu Kultury z Jełgawy.

W niedzielę 5 maja w Katedrze w Jełgawie odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której dzieci i młodzież dziękowali Bogu za dar spotkania i możliwość uczestnictwa w Pierwszej Regionalnej Parafiadzie na Łotwie. Bezpośrednio po Mszy Św. uczestnicy mieli możliwość zwiedzania miasta Jełgawy.

Uroczyste zakończenie Parafiady z wręczeniem nagród, medali i pucharów odbyło się w Centrum Integracyjnym „SYLVIA” w Jełgawie.  Wśród gości honorowych byli m. in.:

 •     Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rydze – radca-minister p. Janusz Dawidowicz,
 •     Dyrektor Urzędu ds. Integracji – p. Rita Vectirane,
 •     przedstawiciele Dumy Miasta Jełgawy.

Ksiądz Roland Szakals przekazał podziękowania i najserdeczniejsze pozdrowienia od Ordynariusza Diecezji Jełgawskiej Biskupa Edwarda Pawłowskiego.

Pierwsza Regionalna Parafiada dobiegła końca. Gratulujemy zwycięzcom wspaniałych wyników, a  wszystkim uczestnikom udziału   w Parafiadzie.  Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok na kolejnej Parafiadzie.

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘMY Komitetowi Organizacyjnemu Parafiady w składzie: Maria Kudriavcewa, Joanna Jurewicz, Danuta, Margarita, Katarzyna Romela, Andris Lapsa, Elicja i Aleksander Barysznikowie, Juris Melnacis oraz wszystkim wolontariuszom, sędziom za trud przygotowania, za entuzjazm w podejmowaniu służby dla dzieci i młodzieży oraz za upowszechnianie i rozwijanie  ruchu parafiadowego na Łotwie.

Lokalizacja:
data dodania: 2013-05-02  autor :Wojciech WardaszkoPartner strategiczny

 

Partnerzy medialni
 

gosc niedzielny