19 lipca - szósty dzień Jubileuszowej 25. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

Rozpoczęcie: 19 Lipiec 2013
Zakończenie: 19 Lipiec 2013

hasło dnia: Kilwater – ślad Jezusa w moim życiu!

Piątkowy poranek zaczynamy też modlitwą, ale jednak nieco inaczej (i później smile )

7.30 – Jutrznia (dla chętnych)
8.00 – 9.30 – Śniadanie

Po śniadaniu ostatnie konkurencje, wycieczki i warsztaty:

STADION

TEATR

Program wydarzeń sportowych

Kat. *

Program wydarzeń artystyczno-kulturalnych

Kat. *

Biathlon letni dziewcząt

G, L, O

Teren obok Rektoratu

ok. 9.00

Zwiedzanie zabytków i muzeów Warszawy wg harmonogramu wycieczek

Pływanie - rozgrzewka chłopców

pływalnia

25m stylem dowolnym chłopców

P, G

O. Józef Joniec – ekspozycja warsztatów collage

wszyscy

Namiot Spotkań

50m stylem dowolnym chłopców

L, O

Warsztaty teatralne

P i G

bud. 37, sala

25m stylem klasycznym chłopców

P, G

Warsztaty plastyczne „Młoda Akademia Sztuki 2.5” PIÓRKIEM i WĘGLEM

GRUPA G + L

Namiot warsztatowy

50m stylem klasycznym chłopców

L, O

13.00 - 15.00 Obiad

15.30 – Uroczyste zakończenie Jubileuszowej 25. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży
17.30 – 18.30 – Kolacja
18.45 – Przejście do Świątyni Opatrzności Bożej
20.00 – Msza Święta przy grobie śp. ojca Józefa Jońca SP w Świątyni Opatrzności Bożej

Eucharystia przy grobie śp. o. Józefa Jońca, Twórcy Parafiady
(Panteon Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej)
Wielu z nas pamięta o. Józefa z poprzednich Parafiad, ale jest też dużo nowych osób, które nie miały szansy go spotkać i one czasem pytają: jaki był ten o. Józef? Dlaczego jest tak ważny? Trudno na to odpowiedzieć w kilku zdaniach. To, co każdy pamięta, to Jego uśmiech i autentyczną, taką właśnie ojcowską troskę w oczach. Był przyjacielem każdego człowieka, którego Bóg postawił mu na drodze. Wiele razy zdarzało się, że się spóźniał na spotkania z ważnymi gośćmi, bo przecież nie mógł nie porozmawiać z kimś, kto go właśnie poprosił o pomoc. Tę pomoc każdy z nas wspomina osobiście: mądra rada, modlitwa, ale też wsparcie w konkretnych problemach: wyjazd na obóz czy pomoc w nauce, zwykle kosztem własnego czasu, którego przecież miał i tak niewiele.
A jaki był jeszcze? Był optymistą i zawsze wierzył w ludzi, zwłaszcza młodzież. Dla niej stworzył Parafiadę, żeby młodzi ludzie mogli poczuć radość bycia razem, wspólnych zmagań i wspólnego odkrywania swoich mocnych stron. Zawsze szanował każdego młodego człowieka i dlatego nieustannie zachęcał do szukania prawdziwych wartości, bo tylko one są godne poświęcenia im życia.
W dniu zakończenia Jubileuszowej 25. Parafiady gromadzimy się wokół grobu o. Józefa, żeby podziękować za Jego życie, oddane młodym ludziom, ale także chcemy się uczyć od Niego postawy przyjaciela Boga w codziennym życiu.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie to kościół wznoszony w Wilanowie w Warszawie. Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad dwieście lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791, kiedy posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli uchwałę o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję. Trzeci rozbiór Polski przerwał podjęte prace. Działania na rzecz budowy świątyni wznowiono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Wybuch drugiej wojny światowej uniemożliwił jej realizację przez następnych kilkadziesiąt lat. Z kolejną inicjatywą budowy świątyni wystąpił w 1989 roku Prymas Józef Glemp. Obecnie trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W ramach kompleksu znajduje się także Panteon Wielkich Polaków, przeznaczony na miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. W Panteonie Wielkich Polaków oprócz o. Józefa Jońca  pochowani są m.in. Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźstwie (1989–1990), ks. Jan Twardowski, poeta i ks. Zdzisław Peszkowski – wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.