Programy Regionalne

Na Programy Regionalne Stowarzyszenia Parafiada składają się obecnie trzy działania: "Parafiady Regionalne", "Festyny" oraz "Zajęcia pozalekcyjne - upowszechnianie lekkiej atletyki". Każdy z nich ma swoją specyfikę, a wszystkie służą rozwojowi dzieci i młodzieży - oraz oczywiście świetnej zabawie!

Parafiady Regionalne

Parafiada to z założenia impreza oparta na rywalizacji - na wzór olimpiady - z tą różnicą, że Parafiada oprócz zawodów sportowych przewiduje również konkursy związane z szeroko pojętą kulturą oraz elementy duszpasterstwa. Parafiady Regionalne odbywają się w całej Polsce dzięki współpracy Stowarzyszenia z Partnerami Regionalnymi.

Tak, więc w ramach części sportowo-rekreacyjnej (STADION) każdej Parafiady Regionalne zorganizowane zostaną w zawody w przynajmniej 4 konkurencjach sportowych. Organizatorzy mają do wyboru:

• biegi na różnych dystansach,
  • skok w dal,
  • biegi przełajowe i na orientację,
  • ringo,
  • pływanie,
  • strzelectwo,
  • szachy,
  • piłka nożna,
  • piłka siatkowa,
  • warcaby,
  • tenis stołowy,
  • piłka koszykowa,
  • badminton,
  • pchnięcie kulą,
  • rzut piłką lekarską,
  • rzut piłeczką palantową,
  • slalom rowerowy,
  • unihokej,
  • karate
  • oraz łucznictwo.

Nietypowymi konkurencjami sportowo-rekreacyjnymi ubogacającymi Parafiady bywają m.in. siłowanie na rękę, rzuty do kosza, skoki w workach, skoki na piłce z uszami, rzuty do celu, przeciąganie liny, gry zręcznościowe.

Część kulturalno-oświatowa (TEATR) wypełniona jest zazwyczaj konkursami plastycznymi, muzycznymi, recytatorskimi, wiedzy w tym m.in. wiedzy o sporcie, biblijnymi. Mają miejce także mini konkursy teatralne na scenkę, warsztaty muzyczne, plastyczne i taneczno-gimnastyczne oraz przeglądy piosenek religijnych.

Natomiast powtarzającymi się elementami części formacyjno-religijnej (ŚWIĄTYNIA) bywają: Msze św. inaugurujące rozgrywki sportowe i współzawodnictwo kulturalne, konkurs wiedzy biblijnej oraz spotkania ewangelizacyjne.

Festyny

Festyny - znane również jako Regionalne Imprezy Sportowo-Rekreacyjne - to imprezy o znacznie luźniejszym niż Parafiady charakterze. Ich celem jest przede wszystkim dobra zabawa, integracja środowiska oraz promocja zdrowego, pełnego ruchu stylu życia.

Regionalne Imprezy Sportowo-Rekreacyjne podzielone zostały na dwie grupy:
Festyny z okazji Dnia Dziecka, będące w dużej mierze rodzinnymi potyczkami sportowo-rekreacyjnymi
Festyny z okazji Pożegnania Wakacji, stanowiące pewnego rodzaju podsumowanie półrocznej działalności sportowo-edukacyjnej w środowiskach współpracujących ze Stowarzyszeniem

Ponieważ Festyny mają na celu integrację środowiska, promocję ruchu i dobrą zabawę, w ich programach znajdują się różne elementy adresowane do starszych  i młodszych uczestników oraz wiele rodzinnych atrakcji. W programie przeciętnego festynu mogą się znaleźć m. in.:

• gry zespołowe (m.in. piłka nożna, koszykówka, siatkówka plażowa, mini tenis, itd.)
  • konkurencje indywidualne (lekkoatletyka, tenis stołowy, badminton, ringo, szachy, warcaby oraz bieg na orientację).
  • różne niekonwencjonalne dyscypliny sportowe takie jak: przeciąganie liny, bieg w workach, żonglerka piłką nożną, wyścigi na szczudłach, rzut podkową do celu, slalom rowerowy, rzut beretem, ringo itp., w których będą mogli wziąć udział wszyscy chętni, starsi i młodsi mieszkańcy danych miejscowości.
  • konkursy plastyczne,
  • grille i ogniska,
  • różnego rodzaju wystawy zdjęć lub prac plastycznych
  • pokazy tańca, gimnastyki sportowej, walk wschodnich
  • oraz koncerty i występy lokalnych zespołów młodzieżowych

Pozalekcyjne zajęcia z lekkiej atletyki

Pozalekcyjne zajęcia z lekkiej atletyki realizowane są przez Partnerów Regionalnych z różnych obszarów Polski. Zajęcia te mają na celu upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży tej niezbyt popularnej dyscypliny sportu. Przecież Polacy często stają na podium olimpijskim lub mistrzostw świata właśnie dzięki swoim wynikom w dyscyplinach lekkoatletycznych! Program obejmuje kilkumiesięczny cykl treningów z lekkiej atletyki oraz - w mniejszym stopniu - ogólnosprawnościowych. Mamy nadzieję, że wśród tegorocznych uczestników są przyszli mistrzowie świata i olimpijczycy smile

Projekt "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz projekt "Mazowieckie Parafiady Regionalne" dofinansowany ze środków Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i projekt "Wielkopolskie Parafiady Regionalne" dofinansowany ze środków Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty

data dodania: 2013-05-09  przez :Wojciech Wardaszko Ilośc wyświetleń: 0.