Programy Lokalne

Siedziba Stowarzyszenia Parafiada mieści się na warszawskich Siekierkach i tutaj realizujemy lokalne programy dla dzieci i młodzieży. Obecnie prowadzimy cztery programy lokalne: zajęcia profilaktyczne, sportowe zajęcia pozalekcyjne, eksperymentalne zajęcia pozalekcyjne oraz Mokotowskie Turnieje Tenisa Stołowego dla Amatorów. Lokalnie odbywają się również festyny z okazji Dnia Matki i Dziecka oraz Pożegnania Wakacji, włączone w ogólnopolski program imprez sportowo-rekreacyjnych.

Zajęcia profilaktyczne

W mokotowskich szkołach - zazwyczaj w jednej w danym roku - organizujemy cykle zajęć przygotowujący dzieci na spotkanie z zagrożeniami współczesnego świata. Program jest podzielony na dwie grupy wiekowe:
dla uczniów klas I - III program zajęć  przewiduje całoroczny cykl warsztatów pn. „Kształtowanie umiejętności społecznych uczniów”, podczas których nauczą się, czym są emocje, jak je dobrze odczytywać i wyrażać oraz jak mówić „nie” i bronić swoich praw. Spotkania poprowadzi pani Dorota Rynkiewicz–Kuźniarska – mgr pedagogiki resocjalizacyjnej z dużym doświadczeniem i świetnym podejściem do dzieci.
dla uczniów klas IV - VI pan Mateusz Puchowski prowadzi warsztaty, na których przekazuje dzieciom konkretną wiedzę o istniejących zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi. Mówi między innymi o uzależnieniach od wyrobów tytoniowych i narkotyków, ale także o uzależnieniu od komputera i Internetu. Pan Mateusz jest specjalistą terapii uzależnień z tytułem magistra resocjalizacji.

Pozalekcyjne zajęcia eksperymentalne

Pod hasłem "Sprawdź, udowonij, przekonaj się sam!" pani Małgorzata Witecka wprowadza dzieci w świat nauki. Inaczej niż podczas zwykłych lekcji, uczestnicy zajęć mają okazję samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym "na własne oczy" poznają nauki ścisłe i prawa przyrody. Dzieci nie tylko się uczą, ale także nabywają cenną umiejętność twórczego spędzania czasu wolnego, rozwijają swoją dociekliwość, a przy okazji zbierają wiele niesamowitych wspomnień. W roku 2013 udało się nam zorganizować cykl zajęć eksprymentalnych w dwóch mokotowskich szkołach. Warsztaty prowadzone są dla dwóch grup dzieci z klas IV – VI (ok. 20 osób w każdej szkole).

Pozalekcyjne zajęcia sportowe

Oprócz rozwijania sprawności umysłowej troszczymy się też o sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. W trakcie naszych zajęć uczestnicy rozwijają swoją siłę, szybkość, zręczność i koordynację psychoruchową poprzez rozmaite ćwiczenia. Program zajęć jest inny w każdej ze szkół. W 2013 roku młodsze dzieci dostały wyjątkową szansę - mogą regularnie trenować mini-tenisa z profesjonalnym trenerem. Mini tenis to ciekawe i  nowatorskie w formie treningi podczas których dzieci ćwiczą specjalnie dopasowanymi do ich możliwości rakietami i piłkami oraz poznają ABC tenisa. Zajęcia poprowadzą  wykwalifikowani instruktorzy z współpracującego ze Stowarzyszeniem renomowanego UKS SPORTTEAM, zdobywcy tytułu KLUB ROKU 2012 i I miejsca w rankingu Polskiego Związku Tenisowego. Zajęcia  dla grupy starszych prowadzą nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, cechujący się dobrym kontaktem z dziećmi.

Mokotowskie Turnieje Tenisa Stołowego dla Amatorów

Turnieje tenisa stołowego to stały już element pracy rocznej Stowarzyszenia. Co roku organizowane są dwa turnieje - Wiosenny i Jesienny. Gromadzą one zwykle kilkudziesięciu entuzjastów ping-ponga z kliku szkół mokotowskich. Na najlepszych czekają nagrody i medale.

Festyny na Siekierkach

Festyny na warszawskich Siekierkach, w sercu Parafiady, przyciągają zarówno dzieci jak i ich rodziców. Swoją siłę, zręczność i oko można sprawdzić w wielu konkurencjach, takich jak unihokej, rzut do celu czy tor przeszkód. Nie braknie też klasycznych zawodów w przeciąganiu liny oraz biegu w workach. Nasi wolontariusze: harcerze, pracownicy PCK i uczniowie gimnazjum prowadzą wiele z proponowanych przez nas zajęć oraz czuwają nad bezpiecznym przebiegiem imprezy.
W czasie festynów odbywają się również pokazy, na przykład występy judoków czy spacery na szczudłach. Atrakcją festynów bywają loterie fantowe, w których każdy los wygrywa. Momenty, na które wszyscy czekają z niecierpliwością, to losowania nagród specjalnych. Na dwoje szczęśliwców czekają niesamowite prezenty – na przykład drukarki, aparaty fotograficzne, sprzęt sportowy, profesjonalne przybory plastyczne i inne.
W czasie festynów często można skosztować potraw z grilla i zajadać się watą cukrową w różnych kolorach – sprzedają je lokalni przedsiębiorcy.
Co roku staramy się, aby nasze imprezy były coraz lepsze, i żeby coraz więcej rodzin mogło spędzić z nami te wyjątkowe dni na świetnej zabawie. Dlatego też zapewniamy naprawdę fajne atrakcje. W ubiegłych latach były to m.in. wieloosobowe narty, dmuchany zamek i euro-bungee.  Zobaczcie sami!

Projekt "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz projekty "Nasze Siekierki Nasz Świat" i "Wybieram Zdrowie" dofinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa - Dzielnicy Mokotów

data dodania: 2013-05-07  przez :Wojciech Wardaszko Ilośc wyświetleń: 0.