facebook

Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

 

Stadion - Teatr - Świątynia

Te trzy słowa opisują parafiadową ideę wszechstronnego rozwoju, którą w realizujemy przede wszystkim w trakcie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Te trwające tydzień święta sportu, kultury i wiary organizowane są nieprzerwanie od 25 lat.

Impreza jest naprawdę duża - średnio przyjeżdża na nią co roku około 1500 dzieci i młodzieży z całej Polski oraz kilku innych państw (m. in. Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji i Białorusi). W obsługę zadania włącza się co roku ponad 150 osób, w tym około 100 wolontariuszy.

W całej Międzynarodowej Parafiadzie chodzi o zdrową rywalizację na wielu płaszczyznach. Prowadzimy klasyfikację generalną, do której wlicza się wszystkie sukcesy chłopaków i dziewczyzn z każdej reprezentacji. A jest w czym rywalizować! Szczegóły w programie.

Międzynarodowa Parafiada to jednak nie tylko zawody sportowe, konkursy kulturalne i religijne. To także świetne zabawy integracyjne, dyskoteki, warsztaty (m. in. survival, taniec, sztuki plastyczne), spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wycieczki. Nie można też przecenić okazji do spotanicznej dobrej zabawy, jaką jest zgromadzenie w jednym miejscu tak wielkiej ilości dzieci i młodzieży na cały tydzień!

Parafiada nie byłaby Parafiadą, gdyby nie dawała okazji również do wyciszenia i modlitwy. Każdy dzień zaczynamy Mszą Świętą. Przez cały czas trwania imprezy funkcjonuje mała kaplica - Namiot Adoracji,  w którym przez godzinę dziennie można adorować Najświętszy Sakrament.

Stadion

W pionie Stadion wszystko jest proste - niech zwyciężają najlepsi. Rywalizować można w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach. Indywidualnie między innymi w pływaniu, biegach, skokach, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą, ping-pongu i badmintonie, a także szachach i warcabach dla tych, którzy nad siłę mięśni cenią potęgę umysłu. 

Zapewne więcej emocji budzi w uczestnikach rywalizacja zespołowa. Przede wszystkim piłka nożna, ale też siatkówka i koszykówka.

Na zwycięzców czekają medale oraz puchary. Godna wzmianki jest też nagroda Fair Play, którą komisja sportowa przyznaje zgodnie z nazwą temu, kto wyróżni się swoją honorową postawą w czasie Parafiady.

Są jednak pewne zasady. Jeden członek reprezentacji może startować jedynie w trzech konkurencjach. W tym roku mamy niespodziankę - dwie dodatkowe konkurencje poza klasyfikacją generalną, które z pewnością spodobają się uczestnikom. Szczegóły w wykazie dyscyplin i konkurencji tegorocznej Parafiady.

Wszystkie zawody odbywają się na profesjonalnych obiektach sportowych należących do Akademii Wychowania Fizycznego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Teatr

Pion Teatr to przede wszystkim konkursy. Dla tych, którzy kochają historię, co roku szykujemy konkurs geograficzno-historyczny o wybramym mieście i jego dziejach. Dla tych, którzy wolą kopać piłkę lub śledzić wyczyny zawodowych sportowców, też mamy propozycję - konkurs wiedzy o sporcie pozwoli im zdobyć kilka dodatkowych punktów. Młodym artystom plastykom dajemy okazję do wykazania się talentem w konkursach plastycznych. Organizujemy też konkursy piosenki tralnych.

Tematyka konkursów i bibliografia pojawia się na naszej stronie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, więc wszyscy mają czas, żeby się dobrze przygotować do rywalizacji. We wszystkich konkursach oprócz punktów do klasyfikacji generalnej są do zdobycia bardzo fajne nagrody.

Konkursy to bynajmniej nie wszystko, co koordynatorzy pionu Teatr mają do zaoferowania. Wydaje Ci się, że znasz już Warszawę? Przekonaj się, czy masz rację w trakcie jednej z licznych wycieczek po stolicy z licencjonowanym przewodnikiem. Miej na uwadze, że wycieczka to nie tylko podróż autobusem i na piechotę... czemu nie tramwajem wodnym?

Dla tych, którzy w dzień wolny od zawodów sportowych wolą zostać w parafiadowym miasteczku, komisja kulturalna przygotowuje warsztaty. Odbywały się już najróżniejsze, a i nowe są w planach. Do tej pory mieliśmy między innymi warsztaty tańca nowoczesnego, dziennikarstwa, blogowania, śpiewu, teatralne i tym podobne.

Komisja kulturalna zaprasza także na wieczory integracyjne - każdego dnia inne. W programie regularnie pojawiają się: wieczorek zapoznawczy z zabawami integracyjnymi, dyskoteki,  spotkania ze sportowcami, ludźmi kina i teatru i inne atrakcje.

Świątynia

W pionie Świątynia od tego roku również będą organizowane konkursy - wiedzy biblijnej, wokalny "SacroSong" oraz Przegląd Małych Form Teatralnych - punkty z programu duszpasterskiego będą miały rzeczywisty wpływ na klasyfikację generalną! Ponadto Komisja duszpasterska zaprasza na codzienną Mszę Świętą, spotkania z ciekawymi ludźmi głoszącymi poruszające świadectwa. Komisja duszpasterska pod przewodnictwem Kapelana Parafiady zaprasza również na wieczór ewangelizacyjny.

Ponadto przez cały czas trwania Parafiady funkcjonuje Namiot Adoracji z codziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Jest też dzień, w którym każdy może się wyspowiadać.

Gdzie? Kiedy?

Parafiada odbywa się tradycyjnie w trzecim tygodniu lipca i rozpoczyna się uroczystą inauguracją w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach - ulica Gwintowa 3. Od kilku lat bazą dla Międzynarodowej Parafiady jest kampus SGGW, na terenie którego rozbijamy nasze namiotowe Miasteczko Parafiadowe. Uczestnicy mają do dyspozycji pokoje w akademikach, w nich też mieszczą się nasze tymczsowe biura.

Za ile?

Stowarzyszenie może organizować Międzynarodową Parafiadę głównie dzięki dotacjom, które pozyskuje od różnych organów administracji publicznej oraz darowiznom różnorodnych firm i osób. Środki te jednak nie są wystarczające na całkowite pokrycie kosztów tak wielkiej i pełnej atrakcji imprezy, dlatego każdy uczestnik pokrywa część kosztów swojego pobytu. Cena pobytu nieznacznie zmienia się w zależności od warunków finansowych w danym roku, jednak dokładamy wszelkich starań, by pozostawała przystępna dla wszystkich. Po szczegóły zapraszamy do artykułu poświęconego tegorocznej Międzynarodowej Parafiadzie.

data dodania: 2013-03-26  przez :Wojciech Wardaszko Ilośc wyświetleń: 0.
Partner strategiczny

 

Partnerzy medialni
 

gosc niedzielny