Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza

Jesteśmy nowoczesną Organizacją Pożytku Publicznego, dzięki której tysiące młodych Polaków z kraju i zagranicy zdobywa sportowe laury oraz otwiera się na kulturę i wiarę. Oprócz aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, przekazujemy im także bezcenne we współczesnym świecie wartości: szacunek, dobro i uczciwość.

Jesteśmy inicjatorem wielu cennych projektów realizowanych w szkołach, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach i ogniskach, ale zawsze w jedności z parafią. Stadion – teatr – świątynia – parafiadowa triada, zgodnie z którą działamy, reprezentuje najważniejsze dziedziny ludzkiej aktywności: sport, kulturę i duchowość.

Nasze Stowarzyszenie zostało utworzone w 1992 roku. Przez cały okres działalności realizujemy swoje cele i zadania według duchowości kalasantyńskiej i w nawiązaniu do tradycji szkoły pijarskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wybranymi programami:

• Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży  – jedną z głównych form aktywności Stowarzyszenia jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – wielkiej wakacyjnej imprezy, niejako finałów podsumowujących całoroczną pracę. Młodzi ludzie mają szansę na codzienne zmagania sportowe i kulturalne. Finały te mają swoją tradycję i uznaną markę (m.in. wyróżnienie przez Polski Komitet Olimpijski w 2009 roku). Bierze w nich udział wielu młodych ludzi (w 2013 roku – ok. 1500 osób) z Polski oraz zagranicy. Wspierają ich starannie dobrani koordynatorzy, sędziowie i opiekunowie. W 2014 roku odbędzie się po raz 26. Po aktualne informacje kliknij tu [LINK].

• Parafiady Lokalne i Regionalne – wstępem do wyżej wspomnianych finałów są zawody lokalne. Na wiosnę każdego roku odbywa się współzawodnictwo sportowe i kulturalne w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Więcej informacji znajdziesz tu [LINK].

• Współpraca z Polonią i Polakami za granicą – rokrocznie Stowarzyszenie Parafiada zaprasza kilkadziesiąt grup dzieci i młodzieży spoza wschodniej granicy Polski wraz z dwoma opiekunami na dwutygodniowe letnie obozy oraz na opisane wyżej Finały Parafiady. Grupy reprezentują w większości parafie, szkoły, kluby sportowe, zespoły artystyczne i organizacje polonijne m.in. z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Mołdawii. Dla dzieci i młodzieży ze Wschodu wyjazd do Polski jest nagrodą i podsumowaniem całorocznej pracy, a także możliwością współzawodnictwa indywidualnego i zbiorowego w sporcie oraz konkursach artystycznych ze swoimi rówieśnikami z Polski i innych krajów. Poznaj nasze działania klikając tu [LINK].

• Letnie Obozy Parafiadowe – mają one charakter przygodowy, sportowo-rekreacyjny, taneczny, artystyczny lub liderski. Szeroka oferta ma jeden punkt wspólny – świetną zabawę. Zapraszamy dzieci i młodzież w góry, nad morze lub jeziora. Pierwsze obozy rozpoczynają się już pod koniec czerwca każdego roku. Zapoznaj się z aktualną ofertą kilkając tu [LINK].

• Kursy i szkolenia – prowadzimy także kursy dla kandydatów na wychowawców. Uczymy na nich jak umiejętnie budować autorytet u młodzieży, jak organizować czas wolny na koloniach i radzić sobie w trudnej sytuacji. Serdecznie zapraszamy! Informacje o kursach będą pojawiały się tu [LINK].

• Katyń... ocalić od zapomnienia – jest to program skierowany do środowisk edukacyjnych, samorządowych, szeroko pojętych społeczności lokalnych, którego celem jest zachęcenie wielu instytucji do współdziałania dla wspólnego dobra oraz rozwijanie – szczególnie wśród młodzieży – umiejętności twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy. Bezpośrednim celem programu  jest posadzeniu w miejscach publicznych, parkach, na skwerach itp. 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej (jeden DĄB to jedno nazwisko z listy oficerów zamordowanych w Katyniu, Miednoje i Twerze). Program uzyskał liczne znaczące patronaty i cieszy się wielkim społecznym zainteresowaniem (na dzień 18 czerwca 2014 r. - posadzono już  4.458 Dębów Pamięci w Polsce poza jej granicami, w USA, Norwegia, Szwajcaria, Węgry, Litwa, Łotwa, Rosja, Białoruś i Ukraina). Powstał także portal dedykowany temu Programowi www.katyn-pamietam.pl, na którym znajdują się najnowsze wiadomości o realizowanych inicjatywach.

W dobrych zawodach wystąpiłem!

Pytania? Chętnie odpowiemy! Zapraszamy do kontaktu:

Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza
00-704 Warszawa, ul. Gwintowa 3,