Rozpoczęła się 29. Parafiada

Msza Święta, której przewodniczył ks. bp. Marek Solarczyk, była pierwszym punktem uroczystej inauguracji 29. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. "Jezus chce Cię trenować" - przekonywał w swojej homilii zebranych parafiadowiczów biskup Solarczyk. Ojciec Józef Matras, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, nawiązał do listu Papieża Franciszka skierowanego do Pijarów z okazji jubileuszu 400-lecia powstania Zakonu oraz 250-lecia kanonizacji założyciela - św. Józefa Kalasancjusza, życząc, abyśmy wciąż potrafili zarazić się blaskiem, który drzemie w oczach dzieci i ludzi młodych.

Na uroczystą inaugurację 29. Parafiady przybyli przedstawiciele władz oraz organizacji współpracujących ze Stowarzyszeniem Parafiada, wśród nich m.in. Wanda Zwinogrodzka – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mateusz Stąsiek – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Bogusław Szymański – Dyrektor Biura Uznawalności Wykształcenia Międzynarodowego w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieromejczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Ewa Kowalska – Dyrektor Muzeum Katyńskiego.

Po Mszy Świętej miała miejsce ceremonia Inauguracji. Przedstawiciele dzieci i młodzieży parafiadowej wnieśli zapaloną pochodnię, oraz flagę 29. Parafiady. Następnie reprezentant sportowców odczytał przysięgę przestrzegania zasad właściwych duchowi sportu i honoru rywalizujących drużyn. Leszek Bałda, sędzia główny Parafiady, słowami przysięgi sędziego zobowiązał się do bezstronności w poszanowaniu przepisów oraz wierności dla zasad prawdziwego ducha sportowego.

"Finały 29. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży uważam za otwarte". Tymi słowami o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada dokonał rozpoczęcia 29. Parafiady.

Zapraszamy do galerii, oraz śledzenia wydarzeń z Parafiady w mediach społecznościowych:

Facebook: Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza,

Twitter: @Parafiada_Stow, #parafiada,