Polonijne Obozy Parafiadowe 2016 - relacja

Polonijne Obozy Parafiadowe są dedykowane dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach mieszkającym za granicą. W tym roku odbyło się aż 11 turnusów na których wypoczywało 815 osób. Na miejsca obozów wybrano atrakcyjne miejscowości turystyczne: Ustronie Morskie, Sianożęty, Dźwirzyno, Lądek Zdrój, Poronin, Zakopane, Jarosławiec, Kołobrzeg (2 turnusy) i Andrzejówkę-Muszynę (2 turnusy).

Część obozów rozpoczęła się 26 czerwca i trwała do 9 lipca. Po ich zakończeniu obozowicze pojechali prosto na 28.Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży do Warszawy. Kolejne turnusy rozpoczęły się po zakończeniu tej międzynarodowej imprezy i trwały od 16 do 29 lipca.

Wypoczywające dzieci i młodzież pochodziły z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy i Łotwy. Program każdego obozu opierał się na parafiadowej triadzie ŚWIĄTYNIA-STADION-TEATR. Obozowicze  mieli zatem okazję rozwijać się duchowo poprzez modlitwę i uczestnictwo we Mszach Świętych, fizycznie-poprzez zawody, gry i zabawy ruchowe oraz kulturalnie, biorąc udział w  warsztatach rękodzieła, konkursach plastycznych i artystycznych. Oprócz tego na każdym obozie codziennie odbywały się zajęcia z języka polskiego, na których dzieci i młodzież rozwijały umięjętność posługiwania się językiem przodków a także poznawały polską kulturę i tradycje. Dopełnieniem tego programu były wycieczki. Przede wszystkim obozowicze poznawali najbliższą okolicę i miejscowości, w których się zatrzymali. Zdarzały się jednak i dłuższe autokarowe podróże do dalszych ciekawych miejsc. Wszystko to zostało udokumentowane zdjęciami do oglądania których zapraszamy w poniższej galerii.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowanie opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

data dodania: 2016-08-31  przez :Joanna Sielicka