facebook

Parafiadowy wywiad z bp. Markiem Solarczykiem

Redakcja Parafiadka: Jak się biskup czuje na Parafiadzie?
Ks. bp. Marek Solarczyk: Jak zawsze, bardzo dobrze. Jeśli młodzi ludzie są zaangażowani w życie swoich parafii i to zaangażowanie wyrażają różną aktywnością sportową i artystyczną, to oni są fajni. I w związku z tym wśród takich ludzi można się czuć tylko dobrze.
Czy istnieje granica pomiędzy normalnym a biskupim życiem i obowiązkami?
Normalnie żyję. Mam też tylko 24 godziny na dobę, muszę spać, powinienem jeść. Jeśli chodzi o mój zakres obowiązków biskupich, to jest na tyle duży, jeżeli chodzi już o przeżycie tych spraw i o przygotowanie się do nich, to tego czasu wolnego jest rzeczywiście mało. Jeżeli mam wakacje, to staram się spędzić je aktywnie, jeżdżę na rowerze: jeden tydzień na czymś płaskim, a drugi — na czymś górzystym.
Czy są ulubione miejsca, gdzie można biskupa najczęściej spotkać?
Jeśli chodzi o góry, to bardzo lubię jeździć albo w Zakopanym, albo w Wiśle.
Kiedy się przejedzie do Bukowiny, do różnych innych miejsc, kiedy się przejedzie trasą Tour de Pologne, to człowiek ma radość życia z poczucia, że się udało.
Jest biskup obecny w wielu sieciach społecznościowych. Czy biskup wszystko prowadzi sam, czy jednak jest potrzebna pomoc, ponieważ posty pojawiają się dość często, a w dobie jest tylko 24 godziny?
Jeśli chodzi o Facebook’a, to jest to klasyczny fanpage, który prowadzi jedna administratorka, bardzo profesjonalna i ogromnie oddana. Czasami podrzucam jej pewne treści, ale większość rzeczy ona wyszukuje i dopracowuje sama. Twitter i Instagram to jestem już rzeczywiście ja i tylko ja, jeżeli chodzi o Snapchat’a, to na razie tylko odbieram, ale jeszcze nic nie wysyłam.
Ciężko było się przyzwyczaić do świata nowych mediów?
W mediach społecznościowych ważne jest wiedzieć, czego się chce. Na pewno to jest dobre narzędzie, tylko trzeba jasno postawić pewne ramy jego funkcjonowania. Facebook, na przykład, jest pewną ilustracją i świadectwem mojej posługi biskupiej . I rzeczywiście taka jest forma od samego początku, tam nie ma rzeczy prywatnych. Kiedy w ten sposób na to się spojrzy, to gdybym nie miał osoby administrującej, to nie dałbym rady tego sam zrobić. Jeżeli chodzi o Twitter’a, to zostałem podpuszczony do niego 4lata temu, ponieważ byłoby dobrze, żeby sam biskup coś wpisywał. Wtedy właśnie zdecydowałem, że Twitter będzie taką przestrzenią mojej myśli. Biorąc pod uwagę mój czas i to, żeby to było systematycznie, a tylko wtedy to ma sens, to zdecydowałem, że to będą codzienne tweety rano, jak wstaję, jako mój komentarz do Ewangelii z dnia. I to zasadniczo moja aktywność na Twitterze od czasu, kiedy odpowiadam za duszpasterstwo młodzieży w Polsce. W sobotę jeszcze wstawiam jednego tweet’a młodzieżowego. Na to mogę sobie pozwolić, na to mogę mieć czas. W ciągu dnia albo wieczorem nie ma takiej możliwości, a nawet i chęci, bo ja nie żyje dla Twitter’a. Jeżeli chodzi o Instagrama, to sytuacja jest taka, że jeżeli jest coś dla mnie istotnego, ważnego co do pewnego zdjęcia, zasadniczo wykonanego przeze mnie, to wtedy wstawiam z jakimś komentarzem.
Jeżeli człowiek wie, że posłuży to czemuś dobremu, dla innych i dla niego, to czemu z tego nie korzystać, pamiętając oczywiście o pewnych regułach, których trzeba się trzymać.
Kończąc już temat mediów społecznościowych, poprosilibyśmy o hashtag od biskupa.
Na pewno będzie to #młodzież. Biorąc pod uwagę moje działania, te zawierzone w Polsce, to na pewno to, co jest przypisane do strony duszpasterstwa powołań, czyli #pojdzzamna.

data dodania: 2017-07-10  przez :Adam Ligęza
Zobacz również:
Kto i jak może pomóc

2013-05-13

Zapoznaj się z możliwościami wsparcia naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

Wernisaż wystawy plakatów “Katyń Pamiętam.PL”

2017-11-08

5 listopada, w niedzielę, w Muzeum Katyńskim odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z uroczystym wręczeniem statuetek i nagród rzeczowych autorom najlepszych prac nadesłanych do ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży ‘Katyń-pamiętam.PL”.

Wyniki II etapu konkursu “Giętkie Pióro”

2017-11-07

Na stronie konkursu Giętkie Pióro znajdziecie Państwo wynika II etapu. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem.

Znamy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży “Katyń-pamiętam.PL”

2017-10-25

W sobotę, 21 października w siedzibie Stowarzyszenia zebrało się grono jurorskie, by ocenić prace zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży „Katyń-pamiętam.PL”.
7-osobowe Jury pod przewodnictwem Justyny Czerniakowskiej z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie i z udziałem Adrianny Gajdziszewskiej, Ewy Kowalskiej, Marii Kujel, Patrycji Michońskiej – Dynek, Joanny Sułek – Malinowskiej oraz Mateusza Marka oceniło 98 plakatów w trzech kategoriach wiekowych: uczestników urodzonych w latach 2004 – 2006 / 2001 – 2003  i 1998 – 2000.

Ogólnopolski Konkurs Plakatu dla Młodzieży “Katyń-pamiętam.PL”

2017-09-19

Zapraszamy młodzież z całej Polski do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plakatu "Katyń-pamiętam.PL"

Po szczegóły zapraszamy na stronę konkursu.

Najbliższy weekend na Siekierkach

2017-09-08

Już w sobotę, 9 września zapraszamy wszystkich na Festyn sportowo-rekreacyjny na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Program festynu jest wyjątkowo bogaty. W niedzielę zapraszamy na XIV Forum Edukacyjne, zatytułowane w tym roku "W stylu Kalasancjusza: Głosić, Przemieniać, Wychowywać".

Partner strategiczny

 

Partnerzy medialni
 

gosc niedzielny