facebook

Ku pierwszym Piastom

KU PIERWSZYM PIASTOM

W programie 28.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży  znaczące miejsce zajmuje historia. Szczególne miejsce zajmuje projekt specjalny realizowany z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski: „Ku pierwszym Piastom”.

Projekt obejmuje różne działania, tak aby możliwie najlepiej i najwszechstronniej poznać czasy narodzin polskiej państwowości, dzieje Piastów, uczyć się rzemiosł, które służyły mieszkańców ziemi Polan w wiekach X i XI. Ulec fascynacji czasami i kulturą polskiego wczesnego średniowiecza.

Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej „Narodziny polskiej państwowości – Czasy i dzieje Piastów, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest966 – moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”

Konkurs wiedzy historycznej: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 15.00, bud. 37

Konkurs plastyczny: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 16.00, bud. 37

Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobędą uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka „Słowiański Gród Choina-Horodyszcze” zbuduje na terenie miasteczka Parafiadowego PIASTOWSKI GRÓD, w którym będą prowadzone różnego rodzaju działania warsztatowe.

Warsztaty historyczne z elementami zajęć plastycznych: będą budowane grody średniowieczne, robione elementy uzbrojenia i strojów rycerskich, naczynia ceramiczne, amulety i elementy biżuterii. A wszystko to na podstawie opowieści o życiu we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.

Prowadzący: Paweł Bieniek, Szymon Domagała i Adrianna Gajdziszewska

Osada średniowieczna: 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 11-13.00

W Piastowskim Grodzie będą też odbywały się zajęcia łucznicze, wyrób uzbrojenia. Będzie czynny warsztat krajkarski i będzie można uczyć się pisać gęsim piórem, szyfrować i utajniać pocztę książęcą, listy lakować.  Chętni poznają tajniki sztuki kuglarskiej - żonglerki i chodzenia na szczudłach

Wyjątkową pamiątką będzie denar parafiadowy, przygotowany na wzór tego z czasów Mieszka I.

Piastowski Gród: Jarosław Woliński i członkowie Grodu Horodyszcze

11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 14-18.00

Wyróżniający się uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka otrzymają specjalnie przygotowany i wydany na 28. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży komiks „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Do stworzenia komiksu posłużył obraz Jana Matejki i fragmenty kronik dziejopisarzy polskich. Autorami komiksu są doskonali znani i utytułowani w świecie kultury komiksowej  twórcy:  Robert Popielecki - scenarzysta komiksowy, pisarz oraz Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. 

data dodania: 2016-06-23  przez :Wojciech Wardaszko
Zobacz również:
Kto i jak może pomóc

2013-05-13

Zapoznaj się z możliwościami wsparcia naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

Wernisaż wystawy plakatów “Katyń Pamiętam.PL”

2017-11-08

5 listopada, w niedzielę, w Muzeum Katyńskim odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z uroczystym wręczeniem statuetek i nagród rzeczowych autorom najlepszych prac nadesłanych do ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży ‘Katyń-pamiętam.PL”.

Wyniki II etapu konkursu “Giętkie Pióro”

2017-11-07

Na stronie konkursu Giętkie Pióro znajdziecie Państwo wynika II etapu. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem.

Znamy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży “Katyń-pamiętam.PL”

2017-10-25

W sobotę, 21 października w siedzibie Stowarzyszenia zebrało się grono jurorskie, by ocenić prace zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu plakatu dla młodzieży „Katyń-pamiętam.PL”.
7-osobowe Jury pod przewodnictwem Justyny Czerniakowskiej z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie i z udziałem Adrianny Gajdziszewskiej, Ewy Kowalskiej, Marii Kujel, Patrycji Michońskiej – Dynek, Joanny Sułek – Malinowskiej oraz Mateusza Marka oceniło 98 plakatów w trzech kategoriach wiekowych: uczestników urodzonych w latach 2004 – 2006 / 2001 – 2003  i 1998 – 2000.

Ogólnopolski Konkurs Plakatu dla Młodzieży “Katyń-pamiętam.PL”

2017-09-19

Zapraszamy młodzież z całej Polski do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plakatu "Katyń-pamiętam.PL"

Po szczegóły zapraszamy na stronę konkursu.

Najbliższy weekend na Siekierkach

2017-09-08

Już w sobotę, 9 września zapraszamy wszystkich na Festyn sportowo-rekreacyjny na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Program festynu jest wyjątkowo bogaty. W niedzielę zapraszamy na XIV Forum Edukacyjne, zatytułowane w tym roku "W stylu Kalasancjusza: Głosić, Przemieniać, Wychowywać".

Partner strategiczny

 

Partnerzy medialni
 

gosc niedzielny