Ku pierwszym Piastom

KU PIERWSZYM PIASTOM

W programie 28.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży  znaczące miejsce zajmuje historia. Szczególne miejsce zajmuje projekt specjalny realizowany z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski: „Ku pierwszym Piastom”.

Projekt obejmuje różne działania, tak aby możliwie najlepiej i najwszechstronniej poznać czasy narodzin polskiej państwowości, dzieje Piastów, uczyć się rzemiosł, które służyły mieszkańców ziemi Polan w wiekach X i XI. Ulec fascynacji czasami i kulturą polskiego wczesnego średniowiecza.

Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej „Narodziny polskiej państwowości – Czasy i dzieje Piastów, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest966 – moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”

Konkurs wiedzy historycznej: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 15.00, bud. 37

Konkurs plastyczny: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 16.00, bud. 37

Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobędą uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka „Słowiański Gród Choina-Horodyszcze” zbuduje na terenie miasteczka Parafiadowego PIASTOWSKI GRÓD, w którym będą prowadzone różnego rodzaju działania warsztatowe.

Warsztaty historyczne z elementami zajęć plastycznych: będą budowane grody średniowieczne, robione elementy uzbrojenia i strojów rycerskich, naczynia ceramiczne, amulety i elementy biżuterii. A wszystko to na podstawie opowieści o życiu we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.

Prowadzący: Paweł Bieniek, Szymon Domagała i Adrianna Gajdziszewska

Osada średniowieczna: 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 11-13.00

W Piastowskim Grodzie będą też odbywały się zajęcia łucznicze, wyrób uzbrojenia. Będzie czynny warsztat krajkarski i będzie można uczyć się pisać gęsim piórem, szyfrować i utajniać pocztę książęcą, listy lakować.  Chętni poznają tajniki sztuki kuglarskiej - żonglerki i chodzenia na szczudłach

Wyjątkową pamiątką będzie denar parafiadowy, przygotowany na wzór tego z czasów Mieszka I.

Piastowski Gród: Jarosław Woliński i członkowie Grodu Horodyszcze

11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 14-18.00

Wyróżniający się uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka otrzymają specjalnie przygotowany i wydany na 28. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży komiks „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Do stworzenia komiksu posłużył obraz Jana Matejki i fragmenty kronik dziejopisarzy polskich. Autorami komiksu są doskonali znani i utytułowani w świecie kultury komiksowej  twórcy:  Robert Popielecki - scenarzysta komiksowy, pisarz oraz Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych.

data dodania: 2016-06-23  przez :Wojciech Wardaszko