facebook

Ku pierwszym Piastom

KU PIERWSZYM PIASTOM

W programie 28.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży  znaczące miejsce zajmuje historia. Szczególne miejsce zajmuje projekt specjalny realizowany z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski: „Ku pierwszym Piastom”.

Projekt obejmuje różne działania, tak aby możliwie najlepiej i najwszechstronniej poznać czasy narodzin polskiej państwowości, dzieje Piastów, uczyć się rzemiosł, które służyły mieszkańców ziemi Polan w wiekach X i XI. Ulec fascynacji czasami i kulturą polskiego wczesnego średniowiecza.

Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej „Narodziny polskiej państwowości – Czasy i dzieje Piastów, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest966 – moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”

Konkurs wiedzy historycznej: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 15.00, bud. 37

Konkurs plastyczny: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 16.00, bud. 37

Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobędą uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka „Słowiański Gród Choina-Horodyszcze” zbuduje na terenie miasteczka Parafiadowego PIASTOWSKI GRÓD, w którym będą prowadzone różnego rodzaju działania warsztatowe.

Warsztaty historyczne z elementami zajęć plastycznych: będą budowane grody średniowieczne, robione elementy uzbrojenia i strojów rycerskich, naczynia ceramiczne, amulety i elementy biżuterii. A wszystko to na podstawie opowieści o życiu we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.

Prowadzący: Paweł Bieniek, Szymon Domagała i Adrianna Gajdziszewska

Osada średniowieczna: 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 11-13.00

W Piastowskim Grodzie będą też odbywały się zajęcia łucznicze, wyrób uzbrojenia. Będzie czynny warsztat krajkarski i będzie można uczyć się pisać gęsim piórem, szyfrować i utajniać pocztę książęcą, listy lakować.  Chętni poznają tajniki sztuki kuglarskiej - żonglerki i chodzenia na szczudłach

Wyjątkową pamiątką będzie denar parafiadowy, przygotowany na wzór tego z czasów Mieszka I.

Piastowski Gród: Jarosław Woliński i członkowie Grodu Horodyszcze

11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 14-18.00

Wyróżniający się uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka otrzymają specjalnie przygotowany i wydany na 28. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży komiks „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Do stworzenia komiksu posłużył obraz Jana Matejki i fragmenty kronik dziejopisarzy polskich. Autorami komiksu są doskonali znani i utytułowani w świecie kultury komiksowej  twórcy:  Robert Popielecki - scenarzysta komiksowy, pisarz oraz Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. 

data dodania: 2016-06-23  przez :Wojciech Wardaszko
Zobacz również:
Kto i jak może pomóc

2013-05-13

Zapoznaj się z możliwościami wsparcia naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

Kongres Inspirowani Kalasancjuszem

2017-03-21

Z okazji Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego Polska Prowincja Zakonu Pijarów zaprasza na Kongres Duchowości Młodych - Inspirowani Kalasancjuszem, który odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 1 maja 2017 w Krakowie.

Póki nie jest za późno - konkurs Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

2017-02-27

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, jak co roku, organizuje ogólnopolski konkurs na projekt edukacyjny o tematyce historycznej pt. „Póki nie jest za późno”. Konkurs adresowany jest do nauczycieli i uczniów wszystkich typów szkół.


Projekt zgłoszony do konkursu powinien dotyczyć konkretnego miejsca, obiektu lub znaku pamięci narodowej na terenie Polski związanego z wojnami i konfliktami zbrojnymi w XX wieku lub miejsc autentycznych wydarzeń historycznych w Polsce, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób. Może także przedstawiać losy ludzi związanych z miejscem pamięci, ale związek ten musi być wyraźnie wykazany.

Znamy laureatów II etapu Konkursu Literackiego o Nagrodę Giętkiego Pióra!

2016-12-21

W siedzibie Stowarzyszenia w dn.20 grudnia 2016 r. odbyła się kameralna uroczystość wręczenia nagród dla autorów najlepszych opowiadań.
Opinie Jury można znaleźć w zakładce Aktualności na stronie www.gietkiepioro.parafiada.pl
 

Spędź “Niedzielę z ferajną”, zapraszamy!

2016-11-24

 Zapraszamy gimnazjalistów i licealistów z przyjaciółmi i rodzinami na wyjątkowe, bezpłatne wydarzenie, które pozwoli poczuć klimat (a raczej klymat) Warszawy, której już nie ma.

Wyniki I etapu Konkursu Literackiego o Nagrodę Giętkiego Pióra zostaną opublikowane w dn. 14 listopa

2016-11-09

W związku z przedłużeniem terminu zgłaszania esejów do I etapu Konkursu Literackiego o Nagrodę Giętkiego Pióra oraz dużym zainteresowaniem uczestnictwem w konkursie, wyniki prac uczniów warszawskich gimnazjów zostaną opublikowane w poniedziałek, 14 listopada b.r.
 

Partner strategiczny
Partnerzy medialni
gosc niedzielny