facebook

Ku pierwszym Piastom

KU PIERWSZYM PIASTOM

W programie 28.Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży  znaczące miejsce zajmuje historia. Szczególne miejsce zajmuje projekt specjalny realizowany z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski: „Ku pierwszym Piastom”.

Projekt obejmuje różne działania, tak aby możliwie najlepiej i najwszechstronniej poznać czasy narodzin polskiej państwowości, dzieje Piastów, uczyć się rzemiosł, które służyły mieszkańców ziemi Polan w wiekach X i XI. Ulec fascynacji czasami i kulturą polskiego wczesnego średniowiecza.

Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej „Narodziny polskiej państwowości – Czasy i dzieje Piastów, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym „Chrzest966 – moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”

Konkurs wiedzy historycznej: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 15.00, bud. 37

Konkurs plastyczny: 12.07.2016 /wtorek/, godz. 16.00, bud. 37

Wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobędą uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka „Słowiański Gród Choina-Horodyszcze” zbuduje na terenie miasteczka Parafiadowego PIASTOWSKI GRÓD, w którym będą prowadzone różnego rodzaju działania warsztatowe.

Warsztaty historyczne z elementami zajęć plastycznych: będą budowane grody średniowieczne, robione elementy uzbrojenia i strojów rycerskich, naczynia ceramiczne, amulety i elementy biżuterii. A wszystko to na podstawie opowieści o życiu we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.

Prowadzący: Paweł Bieniek, Szymon Domagała i Adrianna Gajdziszewska

Osada średniowieczna: 11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 11-13.00

W Piastowskim Grodzie będą też odbywały się zajęcia łucznicze, wyrób uzbrojenia. Będzie czynny warsztat krajkarski i będzie można uczyć się pisać gęsim piórem, szyfrować i utajniać pocztę książęcą, listy lakować.  Chętni poznają tajniki sztuki kuglarskiej - żonglerki i chodzenia na szczudłach

Wyjątkową pamiątką będzie denar parafiadowy, przygotowany na wzór tego z czasów Mieszka I.

Piastowski Gród: Jarosław Woliński i członkowie Grodu Horodyszcze

11 – 14.07.2016 / poniedziałek – czwartek/ godz. 14-18.00

Wyróżniający się uczestnicy Warsztatów Aktywnego Historyka otrzymają specjalnie przygotowany i wydany na 28. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży komiks „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Do stworzenia komiksu posłużył obraz Jana Matejki i fragmenty kronik dziejopisarzy polskich. Autorami komiksu są doskonali znani i utytułowani w świecie kultury komiksowej  twórcy:  Robert Popielecki - scenarzysta komiksowy, pisarz oraz Maciej Pałka - artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. 

data dodania: 2016-06-23  przez :Wojciech Wardaszko
Zobacz również:
Kto i jak może pomóc

2013-05-13

Zapoznaj się z możliwościami wsparcia naszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

Urodziny Henryka Sienkiewicza - Gala Finałowa Konkursu “Giętkie Pióro 2017”

2017-05-12

Finałową galą z okazji urodzin Henryka Sienkiewicza zakończył się pierwsza edycja Konkursu Literackiego o Nagrodę Giętkiego Pióra dla młodzieży warszawskich gimnazjów. Zaprszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży - pierwsze informacje

2017-05-10

Szanowni Parafiadowicze,

Korzystając z menu po lewej stronie znaleźć można pierwsze informacje o 29. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży. Klikając na nazwę imprezy znaleźć można opis wydarzenia ze szczegółami takimi jak termin, koszt i zarys programu. Korzystając z podmenu można dotrzeć do formularzy zgłoszeniowych oraz wykazów konkursów i dyscyplin sportowych, które odbędą się w ramach tegorocznej Międzynarodowej Parafiady. Więcej szczegółów udostępnimy wkrótce.

Do zobaczenia w lipcu w Warszawie!

Zaproszenie na urodziny Henryka Sienkiewicza - Finał konkursu Giętkie Pióro

2017-04-28

I oto mamy przyjemność zaprosić na URODZINY SIENKIEWICZA, które będziemy świętować 11 maja o godz. 11.00 w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie (ul. Gwintowa 3). Gościem specjalnym Gali Finałowej na zamknięcie Konkursu Literackiego dla młodzieży szkół warszawskich w 100-lecie śmierci Henryka Sienkiewicza będzie dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej p. Maciej Cybulski.

Msza Święta w intencji o. Józefa Jońca SP i innych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

2017-04-04

Już wkrótce Obozy letnie 2017

2017-03-31

Drodzy internauci !

jak mija Wam rok szkolny? Czy Wasze myśli krążą już  w okolicach wakacji? Jeśli jeszcze nie to właśnie za chwilę zaczną...
Pamiętasz co robiłaś/robiłeś w wakacje?
A co będziesz robił teraz?

Serdecznie zapraszamy na obozy Parafiadowe 2017!
Już wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się więcej szczegółów, a tym czasem możemy zdradzić, że celujemy w Polskie tereny nadmorskie.
Jaki Program? Będzie się działo!

Jeśli chcesz poznać granicę między:
* bezpieczeństwem a ryzykiem;
* roztropnością a szaleństwem;
* zabawą a nauką;
* realizmem a fikcją...

Koniecznie śledź naszą stronę internetową. Pierwsze propozycje już wkrótce!
Do zobaczenia wkrótce;)

Partner strategiczny
Partnerzy medialni
gosc niedzielny