Jak powstaje komiks?

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski -  Chrztu Dobrawy i Mieszka I, czyli narodzin polskiej państwowości i zaprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach polskich, na zamówienie Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza powstaje specjalne wydawnictwo – komiks zatytułowany „Historia o Dobrawie i Mieszku I czyli rzecz o zaprowadzeniu chrześcijaństwa z inspiracji pędzlem Jana Matejki”.
Komiks będzie opowieścią opartą na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965”, a komentarze słowne zostały zaczerpnięte i napisane z inspiracji kronikami dziejopisarzy takich jak Gall Anonim, Thietmar z Merseburga, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz.
Artystycznym opracowaniem komiksu zajmują się uznani polscy twórcy tego gatunku: Robert Popielecki i Maciej Pałka.
Maciej Pałka - rocznik '80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie. Autor między innymi komiksów historycznych: "Herma świętego Zygmunta", "Spacer z Czechowiczem - Poemat o mieście Lublinie", "Admirał".
Robert Popielecki - rocznik '74. Scenarzysta komiksowy, pisarz, copywriter, kurator wystaw. Współpracował m. in. z Joanną Karpowicz, Sylwią Restecką, Tomasem Kucerovskym i Marcinem Podolcem. Laureat II nagrody za scenariusz na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Pracuje nad debiutancką powieścią zamówioną przez Urząd Miasta Łodzi.

Poniżej możecie Państwo podziwiać proces powstawania tego unikatowego wydawnictwa, a pod tym linkiem znajdziecie Państwo pełną wersję gotowego komiksu

data dodania: 2016-06-23  przez :Wojciech Wardaszko